13 Temmuz 2016 Çarşamba

Muhayyel örgütün amblemi de arak

El Ehli Spor Kulübü (Arapça: النادي الأهلي للرياضة البدنية‎‎), Kahire'de 24 Nisan 1907'de kuruldu. Halen Mısır Premier Lig'inde oynayan profesyonel futbol takımıyla tanınıyor. Mısır'ın en başarılı takımı. Tam 38 defa şampiyon oldu, 35 defa kupayı aldı, dokuz defa da Mısır Süper Kupası'nı kazandı. Maçlarını yetmiş beş bin seyirci kapasiteli Kahire Uluslararası Stadı'nda oynuyor. 2000'de Afrika Futbol Federasyonları Birliği El-Ehli'yi "Afrika'da Yüzyılın Kulübü" payesiyle onurlandırdı.

Peki bayram değil seyran değil, El-Ehli bizim blog'ta ne arıyor? Çünkü El-Ehli'nin amblemi, Bahoz Erdal'ı öldürdüğü ileri sürülen muhayyel örgüt Tel Hamis Tugayları'nın amblemi niyetine kullanıldı. Üstelik, internete iki sene önce yüklenmiş olmasına rağmen "işte Bahoz'un vuruluşunun görüntüleri" diye sunulan bir videonun negatife dönüştürülmüş halinin üzerinde. Ne yazık ki, "Bahoz Erdal öldürüldü" haberiyle ilgili acayiplikleri derleyip topladığım P24'teki yazımı yazarken, amblemin El-Ehli'ye ait olduğunun farkında değildim. Sadece, hemen bütün rejim karşıtı Suriyeli örgütlerin amblemlerinde -eğer kelime-i şahadetli düz siyah vs. değilse- mutlaka yeşil renk kullandıklarını, kırmızı-siyah bileşiminin Suriye ordusu ve rejim yanlısı milislerce yeğlendiğini, bu yüzden kırmızı-siyah bileşimi kullanmadıklarını belirtmiştim.

Bahoz Erdal müsameresini sahneleyenlerin, futbol kulübü amblemini alıp videonun üzerine koyacağına ihtimal vermemiştim. (P24'teki yazım: "Bahoz Erdal haberi inandırıcı mı?" O yazıyı okursanız, buradaki bu ufak parçayı da ona eklenivermiş sayın.)