12 Ocak 2015 Pazartesi

12 Ocak 2014, saat 03:30

Riyakârlık çok bunaltıcı. Çok moral bozucu. İyilik bekleyebileceğin yer zaten çok az, oralardan kötülük akıyor. Kötü haber: Müslümanlar hemen yok olmayacak. Kötü haber: Yahudiler hemen yok olmayacak. Kötü haber: Müslüman ve Yahudi olmayanlar da hemen yok olmayacak. Daha kötü haber: İnsanlığın şu rezil durumunda esas mesele aslında bu değil. En kötüsü: Çıkarcı, kötü niyetli ve aptal veya cahiliz. Paris'te yürüyen milyonla insan gerçek. O kortejin önündeki sahtekârların şimdiye kadar katlettiği veya ölümüne yolaçtığı insan sayısı IŞİD'i bin defa katlar. Kötü haber: Temiz su ve doğru dürüst sağlık hizmetine ulaşamayan insan sayısı iki milyarın üzerinde. Yerel kötü haber: Herhangi bir meseleyi ele alıp tartışamayacak kadar zihni kirli, niyeti kötü, benmerkezci insanlar olarak aslında tek bir ruh hastaları grubu teşkil etmemiz gerekirken yapay kamplara bölünmüşüz. Bölünmek için çekmemiz gereken çizginin yerini göstermeye ne üç yüz madencinin cansız bedeni yeterli oldu ne öldürülüp asit kuyularına atılan Kürtler ne ırmakların ve ormanların paraya kurban edilmesi ne de evlere istiflenen paraların saklamaya yer bulunamayan kısmıyla alınan villalar. Sağı solu yok: İktidar derdine düşmemiş olanın sözü geçmiyor. Yalan, iftira, hiç bulunmaması gereken yerlerden insanın üzerine boca ediliyor. Yanlış yapan yok, bizim kanlı coğrafyamızda. Kendini satmaya hazır olan, satılmış etiketini herkese derhal yapıştırıveriyor. Ayna sadece, kim en güzel, diye sormaya yarıyor. Demokrasi istiyorum, diyen, sadece kendi seçeceği sesleri duymayı planlıyor. Esas derdim öbür dünya, diyen, bu dünyada kendi dışında kimseyi aslında istemiyor. Numara yapmayalım.

Tek iyi haber şu: Bu böyle gitmez. Herkesin dünyayı kendine ait kılıp başkalarını yok etme gayreti, giderek kimseye yaşayacak yer bırakmıyor. "Bu", her ne ise, son bulacak. Ama kanlı ama kansız.

Olan bizim hayatımıza oldu; geçti gidiyor. Herkese, onurumla yaşadım, demek nasip olsun. Yanlışım yanlıştı, menfaat için çevrilmiş dolap değildi, iktidar korumak için söylenmiş yalan değildi, demek nasip olsun. Başkasını harcayarak kendime yer açmadım, demek nasip olsun. Çok salaklık ettim, ama çakallık etmedim, demek nasip olsun. Herkes aynaya bakınca sadece şunu diyebilsin: Yahu yaşlanıyoruz be! Ve herkes aynaya bakabilsin...