25 Ekim 2015 Pazar

"Oy ve hilesi"ni anladık da, İrem Çevik kim?

AKP propaganda aygıtı veya bu aygıtın sosyal medya kolu, yeni bir atağa kalkıştı. Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en yüz ağartıcı girişimlerinden biri olan Oy ve Ötesi'ni karalama ve kriminalize etme operasyonunun bir ayağı olarak, Twitter'da "Oy ve Hilesi" diye bir hesap açtılar. Ve bu hemen, Hilal Kaplan başta, vazifeli popüler kimselerce paylaşılıp devreye sokuldu. Ve karşımıza, muhtemelen bir defa daha başarısız kalacak şekilde "dibi yok" dedirten bir başka sefil vaziyet çıktı.

Hile yapma derdi olanlar dışında kim Oy ve Ötesi'ne gıcık olabilir? Bu gerçek bir sorudur. Fakat şimdilik geçiyoruz, konu başka.

Jiyan.org -taze engellendi, Tor browser paketi veya VPN kullanarak erişebilirsiniz- yazarı Efe Kerem Sözeri ayrıntılı olarak anlatıyor, ben burada, büyük ölçüde ondan aldığım bilgilere dayanarak, kısa yoldan ifade edeceğim. "Oy ve Hilesi" adı altında, gönüllerinden geçeni simgeler bir isimle kurdukları hesap, aslında yeni değil. Varolan bir başka hesaba kullanıcı adı ve profil değiştirterek oluşturmuşlar. Eski hesap "Allah'ın seçtikleri" falan olsaydı, eyvallah diyebilirdik de, yanda gördüğünüz fotoğraf, işte o eski hesabın profil fotoğrafı. Adı güya "~~irem_çevikk"miş ve birtakım pek manalı sözler paylaşıyor, delikanlılardan güzel mesajlar alıyormuş. Kullanıcı numarasıyla Google araması yaptığınızda karşınıza çıkan görüntü de bu (sadece kenarındaki fuzulî şeyleri temizledim, içeriksel müdahale yok):


Günümüzün Türk İslâmcılarıyla ilgili şöyle bir soru, sanırım bütün vahşete, gaddarlığa, hırsızlığa, yolsuzluğa rağmen, bütün öbür soruların önüne geçiyor: Neden artık her yaptıkları işte bir hile, bir dalavera, izahı imkânsız bir durum vs. var?

Saat 04:30 itibarıyla, "@irem_cevikk" için yapacağınız bir Twitter araması, sizi şuraya götürüyordu:

Şu da muhayyel İrem Çevik'in şimdi "Oy ve Hilesi"ne dönüşen Twitter hesabının eski hali:

Arama kutusuna "@irem_cevikk" yazarak yapacağınız bir Google araması sonucunda karşınıza çıkan ilk linke tıkladığınızda ise şöyle bir manzaraya ulaşıyordunuz:

Jiyan.org'da Efe Kerem Sözeri, çabucak çok taraftar toplamayı gerektiren girişimler adına açılan hesapların çok takipçili eski hesaplar üzerine kurulması hinliğine dikkat çekiyor. Bu da, bir süredir bariz biçimde dikkat çeken, güzel genç kadın profil fotoğraflı iktidar yanlısı sahte hesapların neden bu kadar bolca bulunduğunu açıklayacak bir tesbit. İnanın, yanlış yaptığımıza, bütün bunların böyle olmadığına inanabilmeyi isterdim. Niye derseniz, ancak "fazla geliyor" cevabını verebilirim. Muhayyel İrem, "Diğer hesabım kapatıldı" diyor. Bu hesaplar kolay kapatılmayacak.