31 Ekim 2015 Cumartesi

Uyduyu Mısırlılar kaybetmemiş, suçlu tabiat

Konu hakkında hiçbir şey bilmiyorum. Ne Mısırlıların uzayda dolaşan Rus yapımı uydusundan haberim vardı ne de bunun kaybolduğundan. Az öncesine kadar.

Meğer Rusya'nın Energia firması Mısır için "Egypt -Sat 2" adlı bir uydu imal edip 2014 Nisan'ında uzaya fırlatmış; herhalde yörüngesine yerleştirilip işleyişi bir rutine oturtulduktan sonra, bu yılın Ocak ayında uydunun yönetimi Mısır tarafına devredilmiş. Ve geçen Nisan ayında bu uydu ile bağlantı kesilivermiş. 40 milyar dolarlık alet uzayın derinliklerinde kaybolup gitmiş.

Benim gibi mevzudan bîhaber olanlar şimdi bunu nasıl haber aldı? Çünkü Energia'nın başkanı Vladimir Sointsev Russia Today'e açıklama yaptı, biz de bunun haberine denk geldik. Diyor ki, başkan: Uydunun kaybedilmesi tamamen "doğal sebepler"e bağlı. Yani sebep, kibarcası "kötü yönetim", açıkçası beceriksizlik olan şey değil.

Bu açıklama uydunun kaybedilmesinden bunca zaman sonra yapıldığı için, sebeplerin araştırılması soruşturulması sahiden bu kadar süre gerektirmiş olsa bile, Türk zihninde "Mısırlıları mı kolluyorlar?" sorusunun belirmemesi imkânsız. Hele Suriye-Ortadoğu mevzularında Sisi Mısır'ı Moskova'ya yanaşırken!

Görüyor musunuz, ne kolay böyle bağlantılar uydurmak? Hiçbir dayanak yokken hem de!