19 Ağustos 2014 Salı

Kurban olurum Hedy sana!

"Kindertransport", Birleşik Krallık'ın Nazi hakimiyetindeki Almanya, Avusturya, Çekoslovakya, Polonya ve Danzig'den çoğu Yahudi on bin kadar çocuğu kendi topraklarına götürüp güvenlik altına aldığı bir operasyondu. 2. Dünya Savaşı'nın başlamasına dokuz ay kala gerçekleştirilmişti. Kurtarılan çocukların hemen hepsi, ailelerinin soykırımdan kurtulan tek üyeleri olacaklardı. (Ayrıntılar için Wikipedia'nın ilgili maddesi iyi bir kaynak.)


1924 Freiburg doğumlu Hedy Epstein bu çocuklardan biriydi. 14 yaşındayken götürüldüğü İngiltere'den ABD'ye göçtü, 1948'den itibaren hayatını burada sürdürdü. Polisin silahsız siyah bir genci altı kurşunla vurup öldürdüğü, bu tarz polis şiddeti artık canına tak ettiği için halkın ayaklandığı Ferguson'da (Missouri, ABD) geçen gün gözaltına alınanlar arasında Epstein da vardı. Vali Jay Nixon'un bürosu önüne toplanmış protestocular polisin "dağılın" uyarısına uyup dağılmadıkları için gözaltına alındılar, 90 yaşındaki St Louis sâkini Epstein da aralarındaydı.

Hedy Epstein, iki polis kendisini kelepçelemiş götürürken, the Nation muhabirine, "Ben bunu yeni yetmeliğimden beri yapıyorum," dedi. Filistinlilerin hakları için, İsrail'e düzenlenen protestolara, eylemlere çok katılmış, bazılarını örgütlemişti. "Ama 90'ıma geldiğimde hâlâ yapmam gerekeceğini düşünmemiştim. Bugün ayağa kalkmalıyız ki, insanlar 90 yaşına geldiklerinde hâlâ böyle yapmak zorunda kalmasınlar." (Steven Hsieh, "St. Louis police arrest nine protesters...")

Epstein'ı biraz daha derinlemesine merak edenler (ve İngilizce bilenler) Los Angeles Times'taki röportajı okuyabilirler: "Holocaust survivor explains why she became Palestinian rights activist".