5 Haziran 2015 Cuma

FIFA skandalında gidişat umut veriyor

Belki de sahiden en azından bazı haksızlıklar cezasını buluyordur. FIFA skandalında her gün yeni bir rezalet daha ortaya dökülüyor. Bugünün mevzusu (artık "mevzuu" yazmıyorum, bilerek), uluslararası futbol mafyasının üst kuruluşuyla birlikte İrlanda Futbol Federasyonu'nu da çamurun içine sürüklüyor.

Haksızlıklar-yolsuzluklar, yönetimde çete düzeni, ahlâksızlık, şımarıklık, kayırma, su payı, rüşvet... sanki her şey bizim burada cereyan ediyor!..

2010 Dünya Kupası elemelerinde, Fransızların ahlâksız futbolcusu Thierry Henry topu, üstelik iki defa elle düzelterek gol atmış, İrlanda elenmiş, Fransa Dünya Kupası finallerine gitmeye "hak kazanmış"tı. Şimdi iddia ediliyor ki, FIFA, işin peşine düşmesin, yargılama-cezalandırma taleplerinde ısrar etmesin diye İrlanda Futbol Federasyonu'na 5 milyon Euro sus payı vermiş. Para, stadyum yapılsın diye yardım için verildi gösterilmiş.

Henry'ye ağır konuştuğumu düşünenler için: Bu adamın futboluna laf söylemek şüphesiz zor. Ama tam da çok iyi topçu olan karaktersiz tiplerdendir. Hakemin "düdüğümü bekle" demeyişinden yararlanarak, henüz rakip baraj hazırlığındayken aradan topu yuvarlayıp gol atmışlığı vardır - üstelik Britanya liginde!

Elle attığı, şimdi sus payı skandalının konusu olan gol, Fransa-İrlanda maçını 1-1'e getirmiş, eleme grubundan Fransa'nın çıkmasına, İrlanda'nın elenmesine yolaçmıştı. Mütevazı İrlanda yerine piyasası çok daha güçlü Fransa'nın Dünya Kupası finallerinde yeralmasını çıkarına daha uygun gören FIFA, -ne sürpriz değil mi?- Henry'nin yaptığı işin "ciddî ihlal" olmadığına, soruşturma konusu yapılmamasına hükmetmişti.

Elle gol atması, bununla rakibin haksız yere elenmesine, kendi takımının haksız yere yükselmesine yolaçması, Henry'yi hiç rahatsız etmedi, merak eden varsa. Sadece, bu rezalet üzerine gürültü koparılmasından, kendisinin suçlanmasından rahatsız oldu. Yıllar sonra, "Artık gülüp geçiyorum," yollu demeçler verdi, "bazı insanlar ne aptal" falan dedi.