5 Kasım 2015 Perşembe

Suriye'deki vaziyetin karmaşıklığına örnek

Suriye'de olan biteni izlemek çok zor. Anlamak daha da zor. Bazen bazı somut olaylar işaret fişeği niteliğinde olabiliyor, gerçeğin görünmeyen yüzüne kısmen ışık tutabiliyor. El-Nusra'nın, Suriye ordusunca kuşatılmış Kuzey Humus'un tek ikmal koridorunu ele geçirmek üzere yürüttüğü manevra, bunlardan biri. Syria:direct'in haberinden aktarıyorum.

Humus'un kuzeyinde kalan kırsal bölge ile Hama'nın güneyindeki kırsal bölge arasında Suriye ordusu iki yıl önce bir güvenlik hattı kurmuş. Bir tür sınır hattı. Hedef, silahlı muhalif güçlerin elindeki kuzey Humus'a "Türkiye'den gelen yardımların" geçişini engellemek. (Bu, haberde aynen böyle geçiyor. Son derece normal bir ayrıntı olarak!) Bu engel bayağı iş görmüş, ama bir yerinde zaman zaman çatışma konusu olan bir gedik açılmış. Silahlı muhalif örgütler burada gizli saklı patikalar vs. oluşturmuşlar, bu hattı aşabiliyorlarmış.

İşte şimdi lojistik bakımından hayatî olan bu geçidi El-Nusra, Şüheda al-Bayada (Türkçe yazılışta hata yapıyor olabilirim) örgütünün elinden almaya çalışıyormuş. "Çalışıyor" derken, basbayağı saldırmış. Ölüler yaralılar var. Öbür muhalifler araya girerek iki örgüt arasındaki çatışmayı durdurmaya çalışıyorlarmış, ancak Nusra'nın bu stratejik geçidi ele geçirmeden durmaya niyeti yokmuş. Dün itibarıyla, Şüheda'nın elindeki üç köyü almışlar bile. Kuzey Humus'u idare eden Şeriat Konseyi'nin arabulma çabaları da henüz sonuç vermemiş.

El-Nusra, başka bir muhalif silahlı örgüte saldırabilmek için ihtiyaç duyduğu meşruiyeti, Şüheda'nın "IŞİD'le işbirliği yaptığı" iddiasıyla sağlama peşinde. Yöredeki muhalifler, bu iddiayı şüpheyle karşılıyorlar. Daha çok, Nusra'nın örgütü bölgeden sürüp alanı ele geçirme planına dikkat çekiyorlar.