9 Kasım 2015 Pazartesi

Twitter'da organize anti-Esad propaganda

9 Kasım gecesi 04:00 itibarıyla "syria's media outlets" (Suriye medya kuruluşları) kelimelerini girerek yapacağınız bir Twitter araması, sizi çok ilginç bir sonuç sayfasına götürüyordu. Bu sayfada, hepsi aynı metinden oluşan yaklaşık 330 tweet saydım. Metin şu: "Nearly all of Syria's media outlets are state-owned, and the Ba'ath Party controls nearly all newspapers." Yani: "Suriye'nin hemen bütün medya kuruluşları devlete aittir ve Baas Partisi hemen bütün gazeteleri kontrol eder." Bu tweet'lerin çoğunun bir yerine "#NaturalHealing" (doğal tedavi) hashtag'i iliştirilmişti.


Yani muazzam birörneklik sözkonusuydu. Alâkasız bir sürü insana ait görünen alâkasız bir sürü hesaptan harfiyen aynı tweet atılmıştı. Bu hesaplar kimlere aittir? Gerçek hesaplar mıdır, sahte midirler? Gerçek kişilere aitlerse, birileri bu kişilere aynı tweet'i yaymaları için para mı ödemektedir? Böyle bir hizmetin karşılığı nedir? Bu hizmet bu olaya özgü olamayacağına göre, nasıl bir mekanizmayla karşı karşıyayız? Hele konu Suriye rejimine karşı propaganda ve kamuoyu oluşturma faaliyetiyse, sözkonusu tweet'i hazırlayanın, yayılmasını isteyenin kim olduğu sorusu daha da sevimsizleşiyor; kimdir? Mekanizma tam olarak nasıldır?

Seçilen motifin "basın özgürlüğü" oluşu ("kan döküyor", "çocukları öldürüyor", "kimyasal silah kullanıyor" vs. cinsinden bir şey olmayışı) da ayrıca ilginç. İncelikli bir faaliyetle karşı karşıya olduğumuzu düşündürüyor. Öte yandan, harfiyen aynı tweet'in birçok hesaptan attırılmış oluşu, bunun gerçek hesaplara para karşılığı yaptırılmış iş olduğunu akla getiriyor. Duruma uyanmamızı sağlayan "Club des Cordeliers" (@cordeliers) adlı Twitter kullanıcısı böyle düşünüyor meselâ. Nedir bu?..